Ant medicinos stebuklų aukuro - negimę kūdikiai

Šaltinis: Kauno diena,  www.kaunodiena.lt
 
Kol pasaulyje diskutuojama apie kamieninių ląstelių tyrimų ir jų rezultatų panaudojimo praktikoje etiškumą, Lietuvoje jau veikia iš bambagyslės gautų į embrionines panašių kamieninių ląstelių bankas.
 
Kamieninių ląstelių persodinimas vadinamas perspektyvia pažeistų audinių arba organų funkcijų atstatymo strategija, ypač kai donorinių audinių ir organų labai trūksta.
 
Etiniai ginčai netyla todėl, kad išgavus kamieninių ląstelių žmogaus embrionas neišgyvena. Tai prilygsta žudymui. O jei žinoma, kad embrionas ligotas ir didelė tikimybė, kad jis neišgyvens, ar tokiu atveju etiška jį panaudoti tyrimams?
 
Tačiau galbūt pavyks išvengti dilemos, nes tyrimų metu paaiškėjo, kad bambagyslės kraujyje yra primityvių ląstelių, kurių klinikinis potencialas yra ne ką mažesnis, nei prieštaringai vertinamų embrioninių kamieninių. Taigi kliūčių šių tyrimų tęstinumui yra kur kas mažiau.
 
Bambagyslės kraują galima išsaugoti, laikyti ir dauginti be jokių etinių dilemų. Mokslininkai teigia: jei pasaulyje daugės saugyklų, kuriose bus saugomas bambagyslių kraujas, tai tikimybė atrasti tinkamus audinius kiekvienam pacientui bus gana reali.
 
Lietuviškojo bambagyslių kraujo bankas Vilniuje UAB “Imunolita” veikti pradėjo prieš pusmetį. Savo mėginius jame jau saugo kelios dešimtys klientų.
 
Į “Imunolitos” saugyklą vežamas iškart po gimdymo surinktas virkštelės kraujas ir motinos kraujo mėginys. Ten jis nedelsiant paruošiamas šaldymui ir užšaldomas. Motinos kraujas ištiriamas dėl virusinių ir infekcinių susirgimų, įvertinamas virkštelės kraujo mėginys. Patikrinama, ar jis sterilus, automatiniu analizatoriumi nustatoma, kiek yra branduolinių ląstelių, įvertinamas ląstelių gyvybingumas. Jeigu visi tyrimai atitinka mėginiui keliamus reikalavimus, mėginys iš karantino yra patalpinamas į nuolatinio saugojimo vietą ir saugomas iki jo pareikalavimo.
 
Lietuvoje toks mėginys pagal įstatymus gali būti naudojamas tik kraujo ligoms gydyti. Klientui užsienyje radus medikus, apsiimančius kamieninėmis ląstelėmis gydyti kitas ligas, firma mėginį pristato jiems.
 
Lietuvoje su žmogaus embrionais leidžiama atlikti tik klinikinius stebėjimus (neinvazinius tyrimus). Kiti biomedicininiai tyrimai su žmogaus embrionais, taip pat jų kūrimas biomedicininių tyrimų tikslais yra draudžiami.
 
Vilniaus universiteto Eksperimentinės ir klinikinės medicinos institutas su partneriais įkūrė Nacionalinį kamieninių ląstelių centrą, kuriame ketinama sukoncentruoti aukšto mokslinio lygio tyrimams reikalingą įrangą.
 
Mokslininkai mano, kad, kamieninių ląstelių tyrimų srityje išlikus dabartiniams progreso tempams, netolimoje ateityje radikaliai pakis žmogaus susirgimų gydymas, o tai ryškiai prailgins žmogaus amžių.