Britės laimėjo kovą dėl moderniausių vaistų prieš krūties vėžį kompensavimo

Šaltinis: www.medicine.lt
 
Krūties vėžio gydymui skirtas modernus biologinės terapijos medikamentas Herceptinas (trastuzumabas) yra "efektyvus tiek kliniškai, tiek kainos prasme", todėl jis turi būti kompensuojamas valstybės bei skiriamas ankstyvo HER2 teigiamo krūties vėžio gydymui Anglijoje ir Velse. Šią savo nuostatą ir rekomendaciją šiomis dienomis patvirtino Didžiosios Britanijos Nacionalinis sveikatos ir klinikinės kokybės institutas (NICE - National Institute for Health and Clinical Excellence), atsakingas už vaistų kainos ir jų klinikinio efektyvumo santykio kontrolę šalyje.
 
Europos vaistų vertinimo agentūra (EMEA - European Medicines Agency) jau gegužę patvirtino Herceptino, kaip efektyvaus vaisto ankstyvam krūties vėžio gydymui tinkamumą, tačiau dėl savo aukštos kainos jo kompensavimo klausimas buvo sunkiai sprendžiamas.
 
Herceptinas rekomenduojamas sergantiems tiek metastazavusiu, tiek ankstyvu HER2 teigiamu krūties vėžiu. Įrodyta, kad HER2 teigiami augliai linkę greitai augti, todėl reikalauja ypatingo ir skubaus gydymo. HER2 teigiamas krūties vėžys nustatomas 20-25% visų naujai susirgusių pacienčių, tai yra šia ligos forma serga viena iš keturių pacienčių. Ši ligos forma daugiau būdinga jaunoms iki 45 metų moterims.
 
Herceptinas - humanizuotas antikūnas, sukurtas taip, kad blokuotų specifinio ir potencialiai kancerogeniško onkogeno HER2 funkciją. Kompanijos "Roche", stambiausios priešvėžinių vaistų gamintojos pasaulyje, keletą metų trukusios klinikinės studijos įrodė, jog Herceptinas sumažina ligos grįžimo galimybę 46 procentais, lyginant su moterimis, kurioms buvo taikytas vien chemoterapinis gydymas, ir net 52 procentu sumažina tolimųjų metastazių galimybes bei 33 proc. sumažina mirtingumą.
 
Didžioji Britanija prisijungė prie valstybių, kuriose biologinės terapijos medikamentas Herceptinas ankstyvųjų stadijų krūties vėžio gydymui jau yra kompensuojamas. Tai Slovėnija, Prancūzija, Airija, Olandija, Italija, Australija, Kanada ir JAV, kitose šalyse vaistą kompensuoja privatūs sveikatos draudimo fondai arba individualūs pacientai.
 
Tarp Didžiosios Britanijos valstybinių ligonių kasų ir ankstyvu HER2 teigiamu krūties vėžiu sergančių bričių buvo užviręs tikras karas. Moterys, kurioms valstybinės ligonių kasos atsisakydavo kompensuoti gydymo Herceptinu išlaidas, kaltino valstybę ligonių genocidu, dešimtys moterų padavė vyriausybę į teismą ir sukėlė didelį visuomenės bei žiniasklaidos susidomėjimą šia tema.
 
Šiuo metu Lietuvoje yra 150 moterų, sergančių HER2 teigiamu išplitusiu krūties vėžiu ir 250 moterų, sergančių ankstyvų stadijų liga. 2006 metams Sveikatos apsaugos ministerija centralizuotai nupirko herceptino (trastuzumabo) už 2,5 mln. Lt. Šis medikamento kiekis leis gydyti tik 50 moterų ir taikyti joms tik pusę gydymo kurso.