Diabetas gali sukelti vyrų nevaisingumo antplūdį

Šaltinis: www.mokslasplius.lt
 
Tyrimai parodė, kad palyginti su sveikais vyrais net 60 proc. diabetu sergančių vyrų sėkloje esanti DNR buvo pažeista. Spėjama, jog sparčiai didėjant sergamumui diabetu, kurį lydi nutukimo epidemija, vyrų nevaisingumo problemų gali kilti vis dažniau. Iki šiol tik keliuose tyrimuose buvo tyrinėtas diabeto ir nevaisingumo ryšys, todėl kol kas nėra įrodymų, jog diabetas mažina nevaisingumą ar diabetu sergančių vyrų vaikams didėja rizika turėti rūpesčių dėl sveikatos. Anot tyrėjų, rezultatai pabrėžia būtinybę tęsti diabeto poveikio nevaisingumui tyrimus.
 
Sheenos Lewis vadovaujama reprodukcinės medicinos tyrimų komanda, dirbanti Belfaste, ištyrė 56 į ketvirtą dešimtį metų įkopusių vyrų sėklos pavyzdžius. 27 iš jų sirgo diabetu. Tyrimai parodė, jog diabetu sergančių vyrų atveju DNR buvo pažeista 52 proc., o sveikų vyrų – 32 proc. Taip pat diabetu sergančių vyrų sėkloje esančios mitochondrijos buvo labiau genetiškai pažeistos negu sveikų vyrų.

Tyrimo bendraautorė Ishola Agbaje teigia, jog tyrimo rezultatai kelia nerimą dėl galimo poveikio vaisingumui. Manoma, kad sėklos sutrikimai 40–50 proc. lemia porų nevaisingumą. Tyrimų metu nenustatyta, kaip diabetas ardo sėklos DNR, tačiau viena teorija teigia, jog dėl didelio cukraus kiekio kraujyje organizme labai padaugėja reaktyvių laisvųjų radikalų, galinčių tiesiogiai ardyti genetinę medžiagą.