Dirbtinio apvaisinimo tėvui - Nobelio premija

Šaltinis: www.vz.lt

Pirmadienį prasidėjo dinamito išradėjo švedų verslininko Alfredo Nobelio garbei pavadintos Nobelio premijos dalybos. Pirmasis prizas už pasiekimus medicinoje plėtojant dirbtinį apvaisinimą skirtas Robertui Edwardsui.

85 m. profesorius kartu su jau mirusiu mokslininku Patricku Steptoe, nepaisydamas vyriausybės ir Bažnyčios nepritarimo, 1978-iais sukūrė pirmąjį vaiką mėgintuvėlyje. 2001-iais p. Edwardsas, kuriam dabar atitenka 1,5 mln. USD (3,8 mln. Lt) premija, laimėjo Alberto Laskerio apdovanojimą už klinikinius medicinos tyrimus.

"Kai Robertas Edwardas 1955-iais pradėjo dirbti, gydytojai tegalėjo nevaisingiems pacientams raminti plekšnodami per petį bei sudaryti geranoriško mediko įspūdį. Jis ir p. Steptoe drąsiai žygiavo į priekį nepaisydami priešpriešos. Jų nuopelnas, kad kone 1 mln. vaikų atėjo į šį pasaulį", - apdonojant p. Edwardsą Laskerio premija sakė Evelyn Strauss, biochemikė ir žurnalų apie mokslą žurnalistė.

Mokslininkas naktis praleisdavo atlikdamas bandymus su pelių, kurioms ovuliacija vyksta naktimis, kiaušinėliais. Jis surado būdą perkelti ovuliacijos periodą į dieną. Jis taip pat plėtojo kiaušinėlių apvaisinimą mėgintuvėlyje.