Hormonų sutrikimas vargina daugiau moterų nei manyta

Šaltinis: www.healthcentral.com
 
Nauji tyrimai parodė, kad 1 iš 15 vaisingo amžiaus moterų skundžiasi policistiniu kiaušidžių sindromu. Hormoninis sutrikimas, sukeliantis nevaisingumą, spuogus, svorio augimą ir padidėjusį plaukuotumą, vargina daugiau vaisingo amžiaus moterų nei manyta anksčiau.
 
1 iš 15 moterų kenčia nuo policistinio kiaušidžių sindromo, Klinikinės endokrinologijos ir medžiagų apykaitos žurnalui birželio 4 dieną sakė tyrimo vadovas Ricardo Azziz.
 
Tyrėjų komanda priėjo išvados, kad tai dažniausiai pasitaikantis endokrininis sutrikimas, varginantis vaisingo amžiaus moteris JAV.
 
Anksčiau Azziz ir jo komanda buvo apskaičiavę, kad nuo šio sindromo kenčia 4% moterų, tačiau 1998 m. atlikti tyrimai nebuvo išsamūs.
 
“Pasirodo, šį sindromą turi beveik 6.5% moterų,“ – sako Azziz. Jis vadovauja Los Andželo Cedars-Sinai Medicinos centro akušerijos ir ginekologijos skyriui.
 
Naujausiame Azziz tyrime dalyvavo 400 moterų nuo 18 iki 45 metų. Buvo analizuojamos jų medicininės istorijos, nustatoma fizinė būklė. Buvo tikrinamos kiaušidės, ieškoma padidėjusio plaukuotumo ir kitų sutrikimui būdingų simptomų.
 
Policistinis kiaušidžių sindromas yra genetiškai nulemtas kompleksinis hormonų sutrikimas (PCOS). Jo varginamų moterų kiaušidžių išorėje yra mažų cistų, o taip vadinamo “vyriško” hormono endrogeno kiekis – padidėjęs. Šios kiaušidžių problemos gali būti nevaisingumo kaltininkės. Kartais pacientės gali įgyti atsparumą insulinui. Tai tokia būklė, kai normalus kasos išskirtas insulino keikis negali patekti į ląsteles. Dėl to padidėja rizika susirgti diabetu.
 
“Dažniausiai simptomai pradeda ryškėti paauglystėje,” – sako Azziz. “Ankstyvame amžiuje daugelio paauglių mėnesinės yra nereguliarios.”
 
“Yra daugybė simptomų,” – sako jis. “Tai sindromas – jis susideda iš daug sudėtinių dalių. Vienos pacientės patiria daug ryškesnius simptomus nei kitos. Yra moterų, kurias vargina nutukimas, labai didelis plaukuotumas, jų organizmas atsparus insulinui, jos visiškai neserga mėnesinėmis.”
 
Kitas ekspertas šiuos tyrimus vadina gera pradžia ir sako, kad šį sutrikimą reikia nuodugniau ištirti. “Jie sistemiškai stebėjo didelę grupę pacienčių ir padarė išvadą, kad šis sutrikimas dažnesnis nei manyta,” – sako Santa Monikos Medicinos centro endokrinologė Ingrid Rodi.
 
“Mes norime sužinoti, kas genetiškai lemia šias problemas,” – sako Rodi. Ji tikisi, kad tolimesni tyrimai padės medikams išsiaiškinti, kurioms moterims gali tekti susidurti su sindromu ir rasti būdą išvengti šio sindromo, kol jis dar neišsivystęs.”
 
Sindromas yra gydomas kompleksiškai – nuo kontraceptinių tablečių ir endrogeno kiekį mažinančių vaistų iki jautrumą insulinui didinančių preparatų ir medikamentų, kurie silpnina plaukų augimą. Kai kurie ekspertai pataria valgyti mažiau angliavandenių turinčio maisto ir sportuoti.
 
“Jei įtariate, kad galite kentėti nuo PCOS, papasakokite savo nuogąstavimus ginekologui,” – pataria Rodi.