Laboratorijoje sukurtas trijų tėvų embrionas

Šaltinis: www.mokslasplius.lt
 
Niukaslio universiteto tyrėjų komanda tiki, kad naujas metodas padės išaiskinti daugybę paveldimų ligų bei kai kurias epilepsio formas. Embrionai sukurti naudojant vieno vyro bei dviejų moterų DNR. Taikant naująjį metodą, moterys, turinčios genetinių trūkumų, neperduos ligų savo vaikams.
 
Moterų mitochondrijose kartais būna DNK klaidų, kurios gali būti net 50 žinomų ligų priežastimi. Dėl mitochondrijos defektų kenčia vienas iš 6500 žmonių. Galima susirgti mirtinu kepenų nepakankamumu, priepoliais, aklumu, raumenų distrofija, diabetu bei kurtumu. Šiuo metu kol kas neegzistuoja mitochondrinių susirgimų gydymo būdai.
 
Niukaslio tyrėjams pavyko sėkmingai persodinti mitochondrijos transplantą į embrioną. Tyrimo metu eksperimentuota su 10 didelių defektų turinčių embrionų, likusių po įprastinio vaisingumo gydymo. Praėjus kelioms valandoms po sukūrimo iš embriono pašalinamas motinos ir tėvo DNR turintis branduolys. Po šios procedūros branduolys įsodinamas į donoro kiaušinėlį, iš kurio pašalinta DNR. Vienintelė genetine informacija, likuisi iš donoro kiaušinėlio, yra mitochondrijoje, kurioje tėra tik 16 tūkst. iš 3 mld. žmogaus genomą sudarančių sudedamųjų dalių. Po šios procedūros embrionai vystėsi normaliai, tačiau po 6 dienų buvo sunaikinti. Naudojant šį metodą gimęs kūdikis turėtų trijų žmonių genetinę informacija, o iš moters donorės kiaušinėlio būtų pašalinta branduolio DNR.
 
Tuo tarpu tyrėjų komandai leista atlikti tyrimus tik laboratorijoje. Kol kas neleista naujojo metodo taikyti gydymo tikslais. Niukaslio tyrėjų komandos narys prof. Patrickas Chinnery'is teigia, kad šio  ir ankstesnių darbų su kitais gyvūnais tyrimų rezultatai leis artimoje ateityje plėtoti šią technologiją ir šeimoms pasiūlyti gydymo būdus.