Moblilieji telefonai galbūt mažina vyrų vaisingumą

Šaltinis: bbc.co.uk
 
Mokslininkai mano, kad mobiliojo telefono nešiojimasis gali gerokai sumažinti vyrų gebėjimą apvaisinti. Iš telefonų sklindantis spinduliavimas gali sumažinti spermatozoidų kiekį net trečdaliu, paskelbė Vengrijos Szegedo universiteto mokslininkai.
 
Tyrime, kurio rezultatai paskelbti per Europos žmogaus reprodukcijos ir embriologijos bendrijos susitikimą Berlyne, dalyvavo daugiau nei 200 vyrų.
 
Tačiau kiti ekspertai kritikavo tyrimo rezultatus teigdami, kad neatsižvelgta į kitus vyrų gyvenimo faktorius.
 
Vengrijos mokslininkai yra pirmieji tyrę telefonų poveikį spermos kokybei.
 
Vyrai, kurie per dieną telefoną visada laikydavo įjungtą ir šalia, turėjo trečdaliu mažiau spermatozoidų nei tie vyrai, kuriems telefonas rūpėjo mažiau.
 
Be to, buvo išsiaiškinta, kad iš likusių spermatozoidų daugelis judėjo nenormaliai, dėl ko taip pat mažėja apvaisinimo tikimybė.
 
Skeptiškai tyrimą įvertinęs profesorius Hansas Eversas, anksčiau vadovavęs Europos žmogaus reprodukcijos bendrijai, sakė kad tyrimas „iškelia daugiau klausimų nei pateikia atsakymų“. Tyrimą H.Eversas kritikavo dėl to, kad jame neatsižvelgta į daugelį potencialių veikiančiųjų faktorių, dėl ko galėjo būti iškreipti tyrimo rezultatai. Tyrimą vykdę mokslininkai neatsižvelgė į tai, kokiai socialinei klasei priskiriamas tiriamasis ar netgi koks jo amžius. Taip pat nebuvo aiškintasi, ar vyrai telefonus nešiojasi kelnių kišenėse, arti kūnų, ar toliau nuo savęs, lagaminuose ar rankinėse.
 
„Šie faktoriai turėtų turėti aiškų poveikį tyrimo rezultatams. Be to, mobilieji telefonai siejami su tam tikru gyvenimo būdu – jie gali būti siejami su stresu, telefonus turi labai užimti verslininkai, bėgiojantys iš vieno biuro į kitą, turintys daug rūpesčių gyvenime. O žinoma, kad tai mažina spermatozoidų kiekį spermoje. Ir palyginus telefoną besinešiojančius verslininkus bei gryname ore, be telefonų dirbančius ūkininkus šį skirtumą gali būtų paaiškinti visai kitais būdais, o ne telefonų įtaka“, sakė H.Eversas.
 
Profesoriaus H.Everso teigimu, vienintelis būdas susidaryti aiškesnį vaizdą būtų dar vienas kruopščiai parengtas tyrimas, kuriame būtų aiškinamasi kokia mobiliojo telefono įtaka spermatozoidų kiekiui ir atsižvelgiama į kitus faktorius.