Nevaisingumo gydymo rezultatai - kada jie vertingi?

Visame pasaulyje yra priimta vertinti nevaisingumo gydymo rezultatus ir juos skelbti – tokia praktika leidžia įvertinti vaisingumo klinikų veiklą bei gydymo veiksmingumą. Norint suprasti, ką išreiškia nevaisingumo gydymo sėkmės rodikliai, reikia žinoti, kaip jie apskaičiuojami ir į ką turėtų būti atkreiptas dėmesys.

Nevaisingumo gydymo rezultatų viešumas bei tikslumas padeda sužinoti realų gydymo įstaigoje atliktų apvaisinimo ciklų skaičių, jų sėkmingumą, be to, reprezentuoja bendrą šalies lygį.

„Šie duomenys reikšmingi ir pacientui, nes suteikia daugiau informacijos apie tam tikroje vaisingumo klinikoje gydomus atvejus. Diagnozė, nevaisingumo trukmė, amžius – visa tai padeda susidaryti bendrą nuomonę apie gydymo įstaigą ir kartais net pasirinkti tinkamiausią pagal asmeninę situaciją“, – teigia Algirdas Usonis, „Vaisingumo klinikos“ vadovas.

Nevaisingumo gydymo sėkmės rodikliai parodo, kiek per vienerius metus porų gydėsi pasirinktoje klinikoje ir kiek iš jų sugebėjo susilaukti kūdikio po pagalbinio apvaisinimo procedūrų (Assisted Reproductive Technologies, ART), dažnai jie įvardijami kaip klinikinių nėštumų dažnis. Šalyje paprastai veikia įstaiga ar organizacija, atsakinga už duomenų registravimą, kuri patikrinusi ir surinkusi informaciją iš vaisingumo klinikų, veda bendrą šalies vidurkį bei skelbia metinius rezultatus.

Pavyzdžiui Jungtinėje Karalystėje registro funkcijas atlieka Žmogaus apvaisinimo ir embriologijos organizacija (Human Fertilisation and Embryology Authority, HFEA). Ji skelbia nevaisingumą gydančių įstaigų rezultatus, atkreipdama dėmesį į esminius vertinimo kriterijus bei jų reikšmes. Rezultatus įprasta pateikti vertinimo lentelėse, kurios naudojamos ART ataskaitose, ir yra vertinimo sistemos pagrindas. Šiose lentelėse yra nurodomas taikyto pagalbinio apvaisinimo tipas (kokia procedūra buvo atlikta), paciento diagnozė (koks sutrikimas buvo gydytas), moters amžius ir ciklo tipas (kokie embrionai buvo perkelti, t.y. švieži ar atšildyti).

Ne visada įmanoma palyginti vaisingumo klinikų rezultatus tarpusavyje, nes kai kurios klinikos tiesiog atlieka per mažai apvaisinimo ciklų, todėl jų skelbiami sėkmės rodikliai nėra patikimi ir sudėtinga numatyti jų rezultatyvumą ateityje. Ne veltui Jungtinių Valstijų ligų kontrolės ir prevencijos centras (Centres for Disease Control and Prevention, CDC) pastebi, kad gydymo įstaigų rezultatai nėra stabilūs, t.y. patikimi, jei remiamasi nedideliu atliktų ciklų skaičiumi. Jų siūlymu, jei vienoje pagalbinio apvaisinimo procedūrų kategorijoje yra atliekama mažiau nei 20 ciklų, rodiklis turėtų būti išreiškiamas net ne procentais, o trupmena.

Sėkmės rodikliai neatspindi klinikos veiklos bei gali skirtis ir tuomet, kai nenurodoma diagnozė, nes pasirinktinai gali būti gydomi tik lengvesni ar sunkesni nevaisingumo atvejai. Kitas svarbus kriterijus yra amžius: moters vaisingumas krenta su amžiumi ir tikimybė pastoti mažėja. Taigi, sėkmės „reitingai“ tiesiogiai priklauso nuo pasirinktų gydymo atvejų bei taikomų procedūrų.

Pasak A. Usonio, gydymo įstaigos turėtų įsipareigoti pateikti realius duomenis ir elgtis atsakingai, informuojant visuomenę apie savo veiklą. „Juk klinikinių nėštumų dažnis ne tik parodo klinikos veiklos rezultatus tam tikrais metais, bet ir leidžia įvertinti gimstamumo galimybes ateityje“, – patvirtina „Vaisingumo klinikos“ vadovas.  

O kokia situacija mūsų šalyje? Apžvelgus daugumos vaisingumo klinikų veiklą, kyla įtarimas, kad nevaisingumo gydymo rezultatais manipuliuojama: pagalbinio apvaisinimo procedūrų taikymo rezultatai neskelbiami arba pateikiami tik bendri skaičiai, nesilaikant pagrindinių vertinimo kriterijų ir laiko gairių. Žinoma, Lietuvoje nėra registro, įpareigojančio skelbti realius duomenis, tačiau atsakingas elgesys turėtų būti įprasta praktika. Kitu atveju nukenčia ne tik pacientas, bet ir visuomenė, kadangi tampa nebeįmanoma apskaičiuoti realių gydymo sėkmės rodiklių bei įvertinti nevaisingumo problemos lygio šalyje.

„Nepalaikome šios pozicijos, todėl „Vaisingumo klinikos“ veiklą stengiamės pagrįsti tikrais rezultatais. Pagalbinio apvaisinimo procedūrų taikymo rezultatus skelbiame dar nuo 2000 m. Kiekvienais metais gydymo duomenis analizuojame ir vertiname, nes tai padeda išlaikyti gerus rodiklius bei tobulėti“, – sako A. Usonis.

Šiuo metu „Vaisingumo klinikoje“ yra diegiama nauja rezultatų skaičiavimo programa, kuri leis dar greičiau ir tiksliau apskaičiuoti pagalbinio apvaisinimo procedūrų taikymo duomenis. Rezultatai ir toliau bus skelbiami  standartinėse vertinimo lentelėse, kurios naudojamos visame pasaulyje, bet Lietuvoje dar nėra priimtos. Profesionalumas, o ne konkurencija turėtų būti tas veiksnys, skatinantis visas vaisingumo klinikas mūsų šalyje objektyviau vertinti pagalbą nevaisingoms šeimoms.