Pagalbinio apvaisinimo vaisiai – 5 milijonai vaikų pasaulyje

Pagalbinis apvaisinimas padėjo jau apie 5 milijonai vaikų išvysti šį pasaulį ir pradžiuginti jų laukiančias šeimas. Louise Brown yra pirmasis vaikas, gimęs po pagalbinio apvaisinimo procedūros 1978 m. Nuo tada praėjo beveik 35-eri metai, technologijos patobulėjo, buvo atrasti nauji metodai ir šiandien įmanoma dar efektyviau gydyti nevaisingumą bei padėti vaikų negalinčioms susilaukti poroms.

Šiuos įspūdingus skaičius paskelbė Tarptautinis pagalbinio apvaisinimo technologijų kontrolės komitetas (International Committee for Monitoring Assisted Reproductive Technologies, ICMART), remiantis apvaisinimo mėgintuvėlyje (IVF) ir intracitoplazminės spermatozoido injekcijos (ICSI) gydymo ciklų skaičiumi, užregistruotų pasaulyje iki 2008 m. ir apytiksliais trijų vėlesnių metų skaičiavimais.

Pagalbinio apvaisinimo technologijos (Assisted reproductive technology, ART) per tiek metų pagerėjo ir dėl to ženkliai išaugo nėštumų skaičius. Dabar pagalbinio apvaisinimo procedūros yra taikomas daugelyje šalių. Didžiausios procedūrų prieinamumo kliūtys yra ekonominės ir kai kuriose šalyse socialinės. Vis dėlto IVF įsitvirtino kaip viena iš svarbių bendrosios medicinos krypčių. Tai rodo ART pasiekimai bei profesoriaus Robert Edwards pripažinimas, skyrus jam Nobelio premiją už pasiekimus medicinoje, plėtojant dirbtinį apvaisinimą.

Pagal ICMART duomenis, kiekvienais metais visame pasaulyje atliekama apie 1,5 mln. pagalbinio apvaisinimo ciklų, po kurių gimsta maždaug 350 tūkst. kūdikių ir šis skaičius nuolat auga. Pačios aktyviausios šalys šioje srityje yra Jungtinės Amerikos Valstijos ir Japonija, bet Europa yra užtikrintai aktyviausias regionas.

„5 milijonai kūdikių – tai svarbus ART etapas, kuris ne tik pateisina teisines ir moralines kovas, etinius debatus, įnirtingai ieškant visuomenės pritarimo, bet yra tarsi padėka visiems puikiems mokslininkams bei gydytojams, kurie sunkiai dirbo, kad pagerėtų pacientų gydymas, ir pacientams, kurie tikėjo mumis. Tai pasididžiavimo mūsų unikalia medicinos mokslo šaka momentas ir proga apmąstyti, kaip toliau padėti mūsų pacientams, kovojantiems su gydymo kliūtimis", - teigia dr. Simon Fishel, „CARE Fertility” generalinis direktorius bei „Edwards and Steptoe” grupės Kembridže, atsakingos už Louise Brown gimimą, narys.

Europos situacija

Vidutinis pagalbinio apvaisinimo poreikis Europoje yra beveik tūkstantis ciklų milijonui gyventojų, tačiau šis skaičius labai skiriasi tarp šalių ir didžiąja dalimi priklauso nuo vietinės valstybės finansavimo politikos. Prieinamumas Europoje yra didesnis nei JAV, bet mažesnis nei Australijoje.

Dr. Anna Pia Ferraretti, ESHRE IVF stebėjimo konsorciumo pirmininkės teigimu yra manoma, kad pasaulinis ART poreikis yra mažiausiai 1500 ciklų milijonui gyventojų per metus. Tokie ciklų skaičiai pasiekiami tik šiose šalyse: Danija (2726 ciklų/mln.), Belgija (2562 ciklų), Čekijos Respublika (1851 ciklų), Slovėnija (1840 ciklų), Švedija (1800 ciklų), Suomija (1701 ciklų) ir Norvegija (1780 ciklų). Tarp šalių, kuriose ART prieinamumas yra ženkliai mažesnis yra Austrija (747 ciklų/mln.), Vokietija (830 ciklų), Italija (863 ciklų) ir Jungtinė Karalystė (879 ciklų).

Vieno „šviežio“ gydymo ciklo IVF ir ICSI sėkmės rodikliai stabilizavosi ties maždaug 32 proc. nėštumų vienam embrionų perkėlimui (28 proc. vienai kiaušialąsčių aspiracijai). Dr. Ferraretti teigia, kad kumuliacinis nėštumų dažnis yra skaičiuojamas, sumuojant pastojimus po šviežių ir atšildytų embrionų, gautų to paties simuliacijos ciklo metu, perkėlimo į gimdą ir tai šiuo metu yra vertinama kaip geriausias rezultatyvumo rodiklis. Remiantis šiuo rodikliu, neštumų skaičius gali žymiai padidėti, bet išlaikyti labai žemą daugiavaisio nėštumo dažnį.

ESHRE pirmininkė Dr. Anna Veiga teigia, kad penki milijonai kūdikių yra aiškus įrodymas, kad IVF ir ICSI dabar yra esminė standartizuoto nevaisingų porų klinikinių gydymo dalis. Daug kas pasikeitė nuo šio gydymo taikymo pradžios, bet vis dar lieka erdvės tobulėjimui. Mūsų tikslas – vieno sveiko vaiko gimimas ir tai gali būti pasiekta optimizuojant gydytojų bei embriologų darbą.

„Šiuo metu kai daugiau apvaisinimų įvyksta po ICSI nei tradicinio IVF, būtų protinga manyti, kad ženkli 5 milijonų kūdikių dalis, buvo pradėta po ICSI procedūros. Kai mes prieš 20 metų sukūrėme šią pagalbinio apvaisinimo techniką, negalėjome įsivaizduoti, nei kad ji bus tokia sėkminga, nei kad per tokį trumpą laiką pasaulį išvys tiek daug kūdikių. Gimus 5 mln. kūdikių, manau, galime tikrai pasakyti, kad didžioji dauguma tiek vyriškos, tiek moteriškos kilmės vaisingumo problemų gali būti sėkmingai ir saugiai gydomos IVF ar ICSI", - sako profesorius André Van Steirteghem, kuris su VUB Briuselio grupe yra ICSI, kaip sėkmingo vyrų nevaisingumo gydymo, pradininkas.

Šaltinis: Europos žmogaus vaisingumo ir embriologijos draugija (ESHRE)