Skiepai nuo ŽPV - būdas apsisaugoti nuo vėžio

Šaltinis: "Lietuvos rytas", T.Stasevičius

Birželį JAV sveikatos departamentas patvirtino vakciną, kuri tūkstančius moterų gali apsaugoti nuo pavojingos ir nepagydomos ligos - Žmogaus papilomos viruso (ŽPV), kuris sukelia genitalijų karpas (kandilomas) ir gali būti gimdos kaklelio vėžio priežastis.

Skiepai efektyviausi, kai jų dozę gauna paauglės dar neturėjusios lytinių santykių ir neužsikrėtusios šia liga. Medikai sako, kad skiepyti galima 9 metų sulaukusias mergaites, tačiau paprastai rekomenduojama tris dozes vakcinos suleisti 11-13 metų paauglėms. Pakartotinai skiepai gali būti suleisti ir iki 26 metų, jei mergina neužsikrėtusi ŽPV.

Vakcina negydo nuo ŽPV viruso ir nepašalina jo simptomų. Tačiau profilaktinis jos poveikis gali padaryti revoliuciją - sustabdyti gana dažną ir pavojingą virusą.

JAV mažiausiai 50% seksualiai aktyvių suaugusiųjų per savo gyvenimą užsikrečia žmogaus papilomos virusu. Iš viso kasmet JAV šiuo virusu užsikrečia 6,2 milijono žmonių. Dažniausiai tai jauni vyrai ir moterys - paaugliai ar vos perkopę 20 metų jaunuoliai. Amerikos vėžinių susirgimų specialistai prognozuoja, kad šiemet gimdos kaklelio vėžys bus diagnozuotas 9700 moterų. Šiemet 3700 moterų mirs nuo šios ligos.

ŽPV - lytiniu keliu plintanti liga. 90% užsikrėtusių suserga genitalijų karpomis. 70% moterų pasireiškia gimdos kaklelio vėžys. Virusas mažiau pavojingas vyrams. Jiems rečiau pasireiškia simptomai, tačiau būtent dėl šios priežasties užsikrėtęs vyras virusą platina pats to nežinodamas. Labai retais atvejais vyrams virusas sukelia varpos ar analinės angos vėžį.

Nuo viruso apsisaugoti iš dalies padeda prezervatyvai, tačiau ne 100%, nes virusas gali būti perduodamas liečiantis genitalijų vietomis, kurios nėra pridengtos prezervatyvu. Pats virusas nėra išgydomas. Gydomos tik jo pasekmės.