Sunkiai pastojančios moterys dažniau susilaukia berniukų

Šaltinis: www.newscientist.com, www.DELFI.lt

Moterys, kurioms tenka ilgiau laukti siekiant pastoti, berniukų susilaukia dažniau nei tos moterys, kurios būna apvaisinamos be daug pastangų, pranešė naują tyrimą atlikę mokslininkai. Iš 500 moterų, kurių bandymai pastoti truko ilgiau nei metus, 58 proc. susilaukė berniukų, rašoma Olandijoje atlikto tyrimo ataskaitoje. Iš 4800 moterų, kurios pastoti stengėsi trumpiau nei metus, berniukų susilaukė tik 51 procentas.

Kiekvienus papildomus metus, kai nesėkmingai stengiamasi pastoti, tikimybė susilaukti berniuko padidėja po 4 proc., apskaičiavo mokslininkai.

Tyrimui vadovavęs Mastrichto universiteto (Olandija) epidemiologas Lucas Smitsas įsitikinęs, kad šie rezultatai patvirtina teoriją, jog vyriškąją Y chromosomą saugantys spermatozoidai plaukia greičiau nei spermatozoidai su moteriškąja X chromosoma, bei kad „berniukų“ spermatozoidai per klampias gimdos kaklelio gleives gali keliauti lengviau.

Jis sakė, kad ankstesni tyrimai parodė, jog skirtingų moterų gimdos kaklelio gleivės yra nevienodo klampumo ir kad sunkiau pastoja tos moterys, kurių gleivės yra klampesnės.

„Tai – elegantiškas tyrimas“, - sakė Auklendo universiteto (N.Zelandija) mokslininkė Valerie Grant. Ši mokslininkė tyrė moters vaidmenį apsprendžiant gimstančių vaikų lyčių santykį.

Daugelis gyvūnų sugeba įtakoti savo būsimų palikuonių lytį priklausomai nuo to, kokios kokybės yra partneris bei kiek palanki yra aplinka. Evoliuciniai biologai mano, kad tai padidina palikuonių tikimybę išgyventi.

Pavyzdžiui, viena teorija byloja, kad žemo socialinio statuso gyvūnai, kuriems poruotis tenka rečiau, dažniau susilaukia moteriškos lyties palikuonių. Taip yra dėl to, kad patino auginimas ir auklėjimas energijos atžvilgiu yra brangesnis. Patelės auginimas sunkesniais laikais yra patikimesnis būdas perduoti genetinį palikimą vėlesnėms kartoms, nors poligamiškų gyvūnų rūšyse yra tikimybė, kad patinai susilauks daugiau palikuonių nei patelės.

„Pastarieji atradimai su šia teorija nedera. Bet jie teorijai ir neprieštarauja, nes mažiau vaisingos moterys nebūtinai yra mažiau sveikos. Negalime tam pateikti evoliucinio paaiškinimo“, - sakė L.Smitsas.

V.Grant nepritaria L.Smitso paaiškinimui, kad ilgai bandant pastoti berniukų dažniau susilaukiama dėl to, jog Y spermatozoidai lengviau keliauja per klampias gimdos kaklelio gleives.

Jai labiau patinka alternatyvus tyrimą atlikusios mokslininkų grupės paaiškinimas – prasta gleivių kokybė dažnai siejama su hormonų sintezės problemomis, o tai savo ruožtu didina savaiminio aborto tikimybę, V.Grant atliktas tyrimas suteikė pagrindo manyti, kad apsprendžiant vaiko lytį įtakos turi tik moteris, bet ne vyras, kaip mano daugelis evoliucinių biologų.

Yra žinoma, kad vyriškos lyties atstovams nuo pastojimo momento būdinga didesnė mirties tikimybė, pažymėjo mokslininkė. Taigi, siekiant užtikrinti, kad sunkiais laikais populiacijoje būtų pakankamas kiekis vyriškos lyties atstovų, motinos lyčių gimstamumo santykį gali palenkti berniukų pusėn. „Bet koks mechanizmas, suteikiantis motinai tokias galimybes, be abejonės pagerintų fizinę būklę“, - sakė V.Grant.

„Naujasis tyrimas verčia manyti, kad norint tapti vyru yra netgi daugiau kliūčių, kurias būtina peržengti, nei manyta anksčiau – taip pat ir šiek tiek griežtesni reikalavimai iš motinos pusės dar iki pastojimo“, - sakė mokslininkė.