Testosterono kiekis gimdoje įtakoja visą vaiko gyvenimą

Šaltinis: www.bindia123.com
 
Naujo tyrimo metu paaiškėjo, kad vyriško lytinio hormono testosterono kiekis gimdoje palieka ryškų pėdsaką visam gimsiančio kūdikio gyvenimui. Tyrimas gali padėti aiškinantis dėl ko vyrai autizmu serga keturis kartus dažniau nei moterys.
 
Autizmo tyrimų centro Kembridže (D.Britanija) mokslininkas Simonas Baron-Cohenas su kolegomis tyrė 58 vaikų, gimusių 1996-1997 metais, grupę. Prieš gimstant šiems vaikams mokslininkai matavo testosterono lygį vaikų motinų vaisiaus vandenyse. Gauti duomenys atitinka ir pačių vaikų testosterono lygius.
 
Mokslininkai išsiaiškino, kad jei gimdoje vyrauja aukštas testosterono lygis, metų amžiaus vaikų žodynas būna skurdesnis nei kitų. Be to, jie vengia akių kontakto. Kita vertus, buvo išsiaiškinta, kad 8 metų mergaitės, kurių vaisiaus vandenyse jų motinų nėštumo metu buvo daugiau hormono, geriau atlikdavo kai kurias protines užduotis, susijusias su dvimačių figūrų orientacija. Visi šie faktai dera su S.Baron-Coheno teorija, kad didesnis testosterono kiekis gimdoje lemia smegenų vystymąsi analizavimo ir sisteminimo linkme – tokias užduotis įprastai geriau atlieka vyrai.
 
Tačiau taip pat testosteronas menkina bendravimo ir užuojautos galimybes. Šios savybės labiau būdingos moterims. Mokslininkas mano, kad autizmas yra ekstremali vyriškų smegenų forma. Sergantieji šia liga prastai bendrauja, tačiau dažniausiai neįtikėtinai gerai atlieka sisteminimo užduotis.