Vaisingumo klinikoje - naujas kiaušintakių tyrimas

Vaisingumo klinikoje pradėtas taikyti naujas kiaušintakių praeinamumo tyrimas - Histerosalpingo kontrasto sonograma (sutrumpintai HyCoSy). Tai yra nesudėtinga ir gerai toleruojama ambulatorinė ultragarso procedūra, skirta įvertinti kiaušintakių praeinamumą ir nustatyti gimdos bei gimdos gleivinės anomalijas.

Kam reikalingas HyCoSy tyrimas?

Šis tyrimas dažniausiai atliekamas, siekiant nustatyti nevaisingumo priežastis. Kiaušintakių užakimas yra viena iš dažniausių nevaisingumo priežasčių. Tokia būklė gali atsirasti dėl infekcijos, sunkios endometriozės, apendicito ir didelio dubens sąaugų skaičiaus.
Sveiki kiaušintakiai nėra matomi atliekant įprastinį tyrimą ultragarsu. Net ir užakę kiaušintakiai echoskopuojant matomi tik tuo atveju jei yra pripildyti skysčio. Todėl šis specialus HyCoSy tyrimas, kuriame naudojamos kontrastinės medžiagos (pvz. ExEm putos) ir yra atliekamas, norint vizualizuoti kiaušintakius ir nustatyti, ar jie yra funcionuojantys.

Kaip atliekama ši procedūra?

Iš pradžių įdedamas makšties skėtiklis ir gimdos kaklelis nuvalomas antiseptiniu tirpalu, siekiant sumažinti infekcijos riziką. Tuomet plonas, lankstus kateteris su specialiu antgaliu įkišamas į gimdos kaklelį.  Paskui makšies skėtiklis yra pašalinamas, o kateteris lieka viduje. Gimdos ertmės stebėjimui įvedamas vaginalinis echoskopo daviklis. Iš pradžių per kateterį suleidžiamas nedidelis kiekis sterilaus fiziologinio tirpalo, kuris išplėčia endometro ertmę ir leidžia įvertinti kontūrus, ir formą. Gydytojas ieško gimdos gleivinės polipų, fibromos ar įgimtų gimdos anomalijų. Vėliau, per kateterį suleidžiama kontrastinė medžiaga. Gydytojas stebi abu kiaušintakius, tam kad nustatytų, ar jie yra pratekami. Jei kontrastinę medžiagą galima matyti tekant per abu kiaušintakius ir nutekant iki kiaušidžių srities – kiaušintakiai yra pratekami. Tyrimo pabaigoje pašalinamas kateteris ir vaginalinis echoskopas.

HyCoSy privalumai
  • HyCoSy procedūra yra saugi ir patikima tradicinės hysterosalpingoramos (HSG), kurią atliekant naudojami rentgeno spinduliai, alternatyva. Atliekant HyCoSy nenaudojamas rentgenas ir jodo pagrindo kontrastinės medžiagos.
  • Tyrimo rezultatai yra gaunami iš karto.
  • HyCoSy yra mažai skausmingas.
  • Procedūra trunka tik apie 15-30 minučių, nenaudojant anestezijos, todėl po jos moteris gali grįžti prie įprastinės veiklos.
  • Maži endometro ertmės pakitimai, pvz polipai gali būti geriau matomi atliekant HyCoSy nei HSG.
  • HyCoSy gali padėti geriau įvertinti miomas esančias endometro ertmėje ir padėti sudaryti chirurginių pašalinimų planą.
  • Atliekant HyCoSy galima geriau įvertinti įgimtas gimdos anomalijas.
Kada atliekama ši procedūra?

Geriausia atlikti HyCoSy iš karto po menstruacijų, nuo 7 iki 10 reguliaraus 28 dienų ciklo dienos (pirma menstruacijų diena skaičiuojama kaip pirma ciklo dieną). Jei pacientės mėnesinių ciklas yra nereguliarus, tyrimo atlikimo laiką nustato gydytojas.
Svarbu įsitikinti, kad tyrimo metu pacientė nėra nėščia, nes proceūra gali sutrikdyti embriono implantaciją. Jei numanoma, kad pacientė gali būti nėščia HyCoSY reikėtų atidėti iki kitų menstruacijų.

Kaip pasiruošti HyCoSy?
  • Tyrimo metu šlapimo pūslė turi būti tuščia.
  • Po tyrimo gali padaugėti išskyrų ir atsirasti silpnas kraujavimas, todėl patartina turėti higieninį paketą.
  • Tyrimo metu gali būti jaučiamas silpnas ar vidutinis skausmas (kuris primena skausmą menstruacijų metu), todėl galima 30-60 minučių prieš procedūrą išgerti   nuskausminamųjų vaistų.