Mikromanipuliacinės IVF procedūros

ICSI – Intracitoplazminė spermatozoido injekcija į kiaušialąstę

INTRACITOPLAZMINĖ SPERMATOZOIDO INJEKCIJA Į KIAUŠIALĄSTĘ (ICSI) – tai papildoma mikromanipuliacinė procedūra, kurios metu spermatozoidas yra sušvirkščiamas į kiaušialąstę.

Efektyvumas 30-35%
Indikacijos
  1. prasta vyro spermos kokybė (mažesnė nei 5 mln. spermatozoidų koncentracija spermoje, progresyvinis judrumas mažesnis nei 50 proc.);
  2. prasta spermatozoidų morfologija (mikroskopu vertinama išvaizda);
  3. sunkaus laipsnio imuninis nevaisingumas – prieš tai buvusių IVF metu nevyko kiaušialąsčių apsivaisinimas.

IMSI – Intracitoplazminė morfologiškai atrinktų spermatozoidų injekcija

Sistema, papildanti mikroskopą ir įgalinanti atrinkti morfologiškai normalius spermatozoidus mikroinjekcijai. Šiuo metu pasaulyje tai vienintelė galimybė išsamiai struktūriškai tirti pavienį gyvą spermatozoidą. Naudojant galingą optinį padidinimą ir video (kompiuterinę programą), spermatozoidas padidinamas 7200 kartų. Tai leidžia apvaisinimui atrinkti tik morfologiškai normalius spermatozoidus, turinčius taisyklingą galvutės, kaklelio ir uodegėlės formą, be branduolio vakuolių. Pasitelkiant šią optiką  taip pat galima analizuoti ir kiaušialąstes bei embrionus, pvz. matuoti išorinio dangalo storį, blastomerų dydį. Yra žinoma, kad embrionai turintys storą išorinį dangalą blogiau implantuojasi, todėl tokiais atvejais tikslinga atlikti dangalo ploninimą (Assisted Hatching). Iki šiol turėjome galimybę ląsteles didinti tik 400 kartų.

Efektyvumas 40%
Taikymo atvejai
  1. žemas kiaušialąsčių apsivaisinimo dažnis ankstesniuose ICSI cikluose;
  2. embrionai nesiimplantavo, nors nebuvo objektyvių priežasčių;
  3. ankstyvi pasikartojantys persileidimai;
  4. pacientai  su žymia  teratospermija – morfologiškai nenormalių spermatozoidų >90 proc.;
  5. pacientų spermatozoidų DNR fragmentacija;

PICSI – Fiziologiškai atrinktų spermatozoidų injekcija

PICSI metodo pagrindą sudaro lėkštelė, padengta hialurono geliu. Hialuronas yra natūralus biopolimeras, aptinkamas įvairiose ląstelėse taip pat ir kiaušialąstės dangaluose. Subrendusio spermatozoido galvutėje esantys receptoriai atpažįsta hialurono molekules ir prisijungia prie jų. Taigi šiuo atveju spermatozoidai parenkami objektyviai, remiantis fiziologinėmis savybėmis. Moksliniais tyrimais įrodyta, kad didžioji dalis PICSI metodu atrinktų spermatozoidų yra labiau subrendę, turi mažiau DNR (genetinių) pažaidų ir chromosomų aberacijų. Remiantis tyrimų duomenimis, tai didina implantacijos tikimybę ir mažina ankstyvų persileidimų riziką.

Indikacijos
  1. vyresnio amžiaus (≥ 35-ių) moterims;
  2. kai anksčiau atlikti keli nesėkmingi IVF ciklai;
  3. siekiant sumažinti daugiavaisio nėštumo tikimybę;
  4. siekiant padidinti nėštumo tikimybę.

TESA

TESA (anglu k. – testicular sperm extraction) metodika, kurios metu spermatozoidai iš sėklidės gaunami, atliekant perkutaninę (pro odą) sėklidžių punkciją. Tokiu būdu gautais spermatozoidais apvaisinamos moters kiaušialąstės, naudojant ICSI metodą.

Lietuvoje TESA metodas pirmą kartą atliktas 2000 m. „Vaisingumo klinikoje“. Pasaulyje metodas taikomas nuo 1993 m., ir jo efektyvumas daugelyje pasaulio vaisingumo centrų yra apie 20 proc.

Efektyvumas 20%

Blastocitų auginimas

Blastocista – penktos–šeštos dienos embrionas su atitinkamai išsidėsčiusiomis ląstelėmis (nuotraukoje 5 dienų blastocista).

Natūralaus apvaisinimo metu embrionas pasiekia gimdą ir implantuojasi būtent šioje stadijoje. Šis metodas padeda atrinkti geriausius embrionus ir padidina nėštumo tikimybę.

Indikacijos
  1. vyresnio amžiaus (≥ 35-ių) moterims;
  2. kai anksčiau atlikti keli nesėkmingi IVF ciklai;
  3. siekiant sumažinti daugiavaisio nėštumo tikimybę;
  4. siekiant padidinti nėštumo tikimybę.

Pagalbinis embriono dangalo paruošimas (ASSISTED HATCHING – AH)

2003 metais pirmą kartą Assisted Hatching procedūra atlikta „Vaisingumo klinikoje“. Ir taikant DAB, ir natūralaus pastojimo metu, embrionai, patekę į gimdą, išsilaisvina iš dangalo ir esant palankiom sąlygom, įsitvirtina gimdos sienelėje. Jei embrioną gaubiantis išorinis dangalas yra storas, taikomas AH metodas. Šis būdas padeda embrionui įsitvirtinti gimdoje.

Indikacijos

  1. storas embriono išorinis dangalas (Zona Pellucida),
  2. ankstesnių DAB ciklų metu moteris nepastojo, į gimdą perkėlus geros kokybės embrionai,
  3. moters amžius  ≥ 35,
  4. ypatingai tinka užšaldytiems ir atšildytiems embrionams.

Kai kurių autorių duomenimis, AH labai padidina nėštumo tikimybę.

Naujovės

Pasaulyje atliekami darbai ir pirmieji IVM (in vitro maturation) bandymai – t.y. kiaušialąsčių galutinis brandinimas laboratorinėmis sąlygomis. Šis metodas ypatingai tinka moterims su PKS (policistinių kiaušidžių sindromas), nes taikant kontroliuojamą kiaušidžių stimuliaciją bei atliekant IVF dažnai pasitaiko KHSS (kiaušidžių hiperstimuliacijos sindromas). Norint išvengti šios komplikacijos, taikomas IVM metodas.

Lietuvoje kol kas nenaudojamas PGD (preimplantation genetic diagnostic) – t.y. embrionų genetinis ištyrimas. Šis metodas taikomas išrenkant genetiškai sveikus embrionus. PGD metodu pagalba galima diagnozuoti su lytimi susijusias paveldimas ligas (pvz., hemofilija) bei nustatyti embriono lytį.

KHSS (KIAUŠIDŽIŲ HIPERSTIMULIACIJOS SINDROMAS) – stimuliacijos metu kiaušidėse bręsta labai daug folikulų, labai padidėja kiaušidžių apimtys, dėl to įsijungus sudėtingiems biocheminiams mechanizmams pilvo, pleuros, perikardo ertmėse kaupiasi skystis.