dr. Gintautas Domža: viskas ką turite žinoti apie nėščiųjų diabetą

Nėštumas – jaudinantis ir atsakingas moters gyvenimo tarpsnis. Todėl labai svarbu, kad šiuo periodu šalia būtų kompetentingas medikas, kuris galėtų profesionaliai atsakyti į visus rūpimus klausimus.

Dalinamės mūsų komandos nario mokslų daktaro Gintauto Domžos parengta informacija apie nėščiųjų diabetą. Gydytojas G. Domža ilgus metus rūpinasi nėščiosiomis, jų kasdiene gera savijauta ir harmoningu laukiamo vaikelio vystymusi. Medikas dalinasi sukauptomis žiniomis apie nėščiųjų diabetą ir yra pasirengęs padėti savo pacientėms susilaukti sveiko naujagimio.

Ką reikėtų žinoti apie nėščiųjų diabetą?

Angliavandenių apykaitos sutrikimas, pasireiškiantis didesniu nei turi būti gliukozės kiekiu kraujyje ir nustatytas nėštumo metu, vadinamas nėščiųjų diabetu. Jis atsiranda dėl to, kad organizmas nepakankamai išskiria insulino (hormono, kontroliuojančio gliukozės kiekį kraujyje), kurio poreikis nėštumo metu padidėja.

Gyd. dr. Gintautas Domža

Europoje vadovaujantis IADSP kriterijais nėščiųjų diabetas diagnozuojamas 5–15 iš 100 moterų. Didesnę tikimybę susirgti nėščiųjų diabetu turi tos moterys, kurių kūno masės indeksas yra 30 ir daugiau, jeigu anksčiau buvo pagimdžiusi 4,5 kg ir daugiau svėrusį naujagimį, o taip pat jeigu ankstesnių nėštumų metu jau buvo nustatyta ši liga. Kai šeimos nariai (tėvai, broliai ar seserys) serga cukriniu diabetu (CD), rizika susirgti nėščiųjų diabetu taip pat išauga.

Kaip nėščiųjų diabetas diagnozuojamas?

Nėštumo pradžioje tiriamas gliukozės kiekis kraujyje nevalgius. Jei gliukozė – normos ribose, nėštumas stebimas įprastai. Jei glikemija viršija 5,1 mmol/l, moteriai diagnozuojamas nėščiųjų diabetas. Jei glikemija nevalgius didesnė nei 7,0 mmol/l, atliekami tyrimai, ar nėra cukrinio diabeto.

24 – 28 nėštumo savaitę būsimoms mamoms siūloma atlikti gliukozės tolerancijos mėginį (GTM). Šis tyrimas atliekamas nevalgius ir nevartojus skysčių per naktį (8 – 14 valandų). Ryte nevalgius iš venos paimamas kraujas. Po to reikia išgerti 75 g gliukozės tirpalo. Gliukozė ištirpinama 200 ml vandens. Po 1 val. ir 2 val. imamas veninis kraujas gliukozės kiekiui nustatyti, t. y. įvertinti, kaip organizmas reaguoja į išgertą gliukozę.

Ką nėščiųjų diabetas reiškia moteriai ir kūdikiui?

Daugumos moterų, kurioms pasireiškia nėščiųjų diabetas, nėštumas būna sklandus ir jos susilaukia sveiko naujagimio. Tačiau kartais šis sutrikimas gali sukelti rimtų problemų, ypač jeigu nėra diagnozuotas. Diagnozavus ir gydant nėščiųjų diabetą, ši rizika sumažėja.

Todėl labai svarbu nėštumo metu kontroliuoti gliukozės kiekį kraujyje. Jeigu jos yra per daug, vaisius gamina daugiau insulino ir tai gali lemti didesnį vaisiaus svorį, gimdymo sužadinimą, cezario pjūvio operaciją, rimtas gimimo problemas ar net vaisiaus žūtį.

Vaisiaus, kuris gamina daugiau insulino, kraujyje po gimimo gali būti mažas gliukozės kiekis ir yra didesnė tikimybė, kad naujagimiui reikės papildomos priežiūros. Toks kūdikis turi didesnę nutukimo ir (arba) cukrinio diabeto riziką ateityje. Kontroliuojant gliukozės kiekį kraujyje nėštumo ir gimdymo metu galima sumažinti šių komplikacijų riziką.

Kokios papildomos priežiūros reikės nėštumo laikotarpiu?

Diagnozavo nėščiųjų diabetą, nėščioji konsultuojama sveikatos priežiūros specialistų komandos (endokrinologo, akušerio ginekologo, akušerio ir, jei yra tokia galimybė, dietologo). Patartina gimdyti III lygio ligoninėje, kurioje yra Neonatologijos skyrius.

Sveika mityba ir mankšta – svarbiausias nėščiųjų diabeto gydymas. Specialios dietos ir mankštos dažniausiai pakanka, tačiau kai kurioms moterims, nepaisant jų pastangų, prireikia insulino injekcijų. Būtina pasikalbėti su dietologu apie maisto produktus, kurie padėtų išlaikyti normalų gliukozės kiekį.

Itin svarbu sekti gliukozės kiekio kraujyje. Būsimai mamai yra patariama, kaip reikia tirtis gliukozės kiekį kraujyje ir kokie galimi svyravimai (normos ribos). Jeigu po 1–2 savaičių gliukozės kiekis neatitinka normos ribų arba ultragarsinio tyrimo metu nustatoma, kad vaisius yra didesnis negu turėtų būti, gali būti skiriamos insulino injekcijos.

Siekiant įvertinti vaisiaus augimą sergančioms nėščiųjų diabetu moterims dažniau atliekamas ultragarsinis tyrimas. Nėštumo metu gydytojas ir akušeris informuos apie gimdymo laiką ir būdus, skausmo malšinimą, gydymą gimdymo metu ir po jo. Būsimai mamai bus suteikta informacija apie vaisiaus būklės stebėjimą gimdymo metu ir priežiūrą po gimdymo.

Išgirdus diagnozę, nėščiąsias neramina klausimas, ar reikės gydymo insulinu. Gydymo prireikia vienai iš penkių nėščiųjų sergančių diabetu moterų. Sveikatos priežiūros specialistų komanda nusprendžia, kuris gydymas yra tinkamiausias. Jeigu prireiks gydymo insulinu, gydytojas endokrinologas paaiškins, kaip jį vartoti (parodys, kaip susišvirkšti insulino, kaip dažnai tai daryti ir kaip tikrinti gliukozės kiekį kraujyje).

Kada tinkamiausias laikas gimdyti?

Idealu būtų gimdyti 38 – 41 nėštumo savaitę, tačiau dėl kiekvieno atvejo sprendžiama individualiai. Medikai pagal tyrimus, jeigu tiriant ultragarsu bus diagnozuotas stambus vaisius, įvertins rizikos veiksnius ir nuspręs, ar moteris gali gimdyti natūraliu būdu, ar reikia gimdymą sužadinti, o gal atlikti cezario pjūvio operaciją.

Dažniausiai moteriai, sergančiai nėščiųjų diabetu, gimdymo metu gliukozės kiekio kraujyje tirti nereikia. Kartais gali prireikti glikemiją sekti kas 2 – 4 valandas, leisti insulino ar gliukozės tirpalo.

Gimdymo metu reikėtų nuolat stebėti vaisiaus širdies ritmą.

Kas vyksta naujagimiui gimus?

Jeigu naujagimiui neprireikia papildomos priežiūros, jis paliekamas su mama. Labai svarbu, kad moteris maitintų kūdikį savo pienu. Žindymą reikia pradėti kuo greičiau po gimimo, vėliau žindyti pagal naujagimio poreikį, bet ne rečiau nei kas 2 – 3 valandas ir taip palaikyti pastovų kūdikio gliukozės kiekį kraujyje.

Praėjus kelioms valandoms po gimimo bus tiriamas naujagimio gliukozės kiekis kraujyje ir vertinama, ar jis nėra per mažas. Jeigu kūdikis gimė neišnešiotas, jo būklė nėra gera, reikalinga intensyvi priežiūra ar gydymas, tuomet jis bus prižiūrimas Neonatologijos skyriuje.

Po gimdymo nėščiųjų diabetas dažniausiai baigiasi, todėl medikai gali patarti nutraukti gydymą. Tačiau prieš išleidžiant į namus pacientė dar kartą tiriama, ar gliukozės kiekis kraujyje yra normalus.

Praėjus 6 – 12 savaičių po gimdymo reikės pakartoti GTM, nes kai kurioms moterims diabetas tęsiasi ir po gimdymo.

Tyrimo rezultatus pakomentuos šeimos gydytojas, pas kurį reikia apsilankyti po gimdymo praėjus 6 – 12 savaičių. Jeigu gliukozės kiekis kraujyje išliks padidėjęs, būtinas vizitas pas endokrinologą. Jis suteiks informacijos apie gyvenimo būdą, dietą, mankštą, kūno svorio sekimą, siekiant sumažinti tikimybę susirgti diabetu ateityje.

Moteriai, sirgusiai nėščiųjų diabetu, yra didesnė tikimybė per artimiausius 5 – 15 metų susirgti 2 tipo cukriniu diabetu. Dėl to tokioms pacientėms rekomenduojama bent kartą per metus atlikti gliukozės kiekio kraujyje tyrimą.

Planuojant būsimus nėštumus, moterims reikėtų žinoti, kad normalus KMI, sveika mityba, reguliari mankšta sumažina tikimybę pakartotinai susirgti nėščiųjų diabetu. Tad planuojančioms pastoti pacientėms, rekomenduojama ištirti glikemiją nevalgius ir vartoti 5 mg per dieną folio rūgšties. O sužinojusi, kad jau laukiasi, būsimoji mama nedelsiant turėtų kreiptis dėl tolesnės nėštumo priežiūros.

Publikacija parengta remiantis JAV akušerių-ginekologų draugijos gairėmis.

Gydytojas Gintautas Domža konsultuoja „Vaisingumo klinika” padalinyje Vilniuje. Registruotis galite internetu arba telefonu +370-5-2405930